Rodinný pivovar Zichovec
Pivo z tohoto pivovaru mnohým nemusíme dlouze představovat. Vzhledem k naší dlouhodobé spolupráci byla možnost jejich produkty ochutnat během minulých sezony letního kina a stal se i nejoblíbenějším pivovarem loňských pivních slavností.
Rodinný pivovar ZICHOVEC byl založený v roce 2012 a pivo se zde vaří od června téhož roku. Impulsem byla nespokojenost s chutí unifikovaných produktů nadnárodních pivovarů a svou roli sehrály také kořeny a vzpomínka na prapředka, zichoveckého rychtáře Krahulíka, který provozoval vyhlášený zájezdní hostinec v Panenském Týnci.
Pivovar uvařil v roce 2017 přes 50 druhů piva v celkovém objemu 5500 hl piva. Zaměřuje se jak na klasické ležáky, tak i na široký sortiment pivních speciálu.
Více informací na webu: https://www.pivovarzichovec.cz
Pivovar Máša
Jak svůj pivovar, jeho vznik a použité technologie při výrobě popisuje sám majitel David Máša? To se dozvíte níže:
„V provozu od dubna 2017. Vymyšlen, navržen, postaven a provozován sládkem Davidem Mášou s rodinou. Pivovar vznikl bez jediné koruny evropské či jiné dotace, na což jsme trošku hrdí :-). Používáme klasickou technologii s otevřenými kvasnými káděmi a dokvášení ve skutečně ležatých ležáckých tancích. Vaříme piva svrchně i spodně kvašená, samozřejmě nic nefiltrujeme a piva jdou k zákazníkům taková jaká my pijeme u nás ve sklepě. Dobré pivo není žádná věda, ale poctivé řemeslo a to se u nás snažíme dodržovat.
Tož Dej Bůh štěstí a snad nám počasí bude přát!“
To můžeme jedině podepsat. Více informací na FB stránkách zde: https://www.facebook.com/pivovarmasa.cz
Černý Potoka
„Naším cílem je vařit jedny z nejlepších řemeslných piv v republice. Jsme létající pivovar založený v roce 2016 a piva si necháváme vařit v řemeslných pivovarech, které si pečlivě vybíráme. Dává nám to možnost experimentovat a poskytuje potřebnou volnost a nezávislost.“ Tak těmito slovy se charakterizuje další zástupce z pozvaných pivovarů na svých webových stránkách.
Jak se jim jejich cíl daří naplnit se můžete přesvědčit již 18. května.
Zdroj: internetové stránky pivovaru (http://www.cernypotoka.cz/ )
Pivovar Pioneer Beer
Nápad řemeslného pivovaru Pioneer vznikl v roce 2016 při setkání dvojice z Čech a Slovenska. Seznámení proběhlo právě díky pivu. Jako výsledek československého spojení teď vzniká nový pivovar v Žatci. Město je známé po celém světě pěstováním nejkvalitnějšího chmele. Budova tohoto pivovaru v minulosti sloužila jako sklad chmele. Záměrem je zde vařit kromě klasického ležáku typově rozmanitá piva s důrazem na použití kvalitních surovin.
Pioneer Beer odkazuje na tradici pivovarnictví, ale zároveň se nebojí dát na stůl něco nového a odvážného. Pro konzervativní pijáky vaří klasické ležáky a pro ty, kteří rádi objevují nové chutě, experimentují s novými odrůdami žateckého chmele. Chuť citrusů, jahod nebo tropického ovoce – to a mnohem víc ucítíte v našich pivních speciálech.
Pivovar MadCat
V roce 2011 se v bývalém hudebním klubu v Jihlavě otevřel minipivovar. Tam, kde dosud úřadoval DJ byly nyní pivní tanky, spilky a varna.
Už v roce 2012 pivovar získal se svým polotmavým Zikmundem 3. místo v jarní ceně sládků. O rok později – 2013 – se již umístil jako třetí nejlepší minipivovar roku. V roce 2014 už byl tento pivovar vyhodnocen jako vůbec nejlepší minipivovar v Česku. Navíc k tomu získlali jarní cenu českých sládků s pšeničným pivem.
Jak čas běžel, přestávala pomalu stačit kapacita sklepení. Zároveň se v hlavách otců zakladatelů rodila myšlenka na novou značku – MadCat. A protože je zaujala budova chátrajícího lihovaru z roku 1912 v Kamenici u Jihlavy, rozhodli se budovu zachránit a obnovit v ní řemeslnou výrobu. Rekonstrukce lihovaru začala v roce 2017 a příští léto už bylo uvařena ve varně o objemu 2.000 litrů první várka piva MadCat.
Na jarní ceně českých sládků 2018 vyhrál nový MadCat ležák první místo! A jízda pokračuje – MadCat je už krom Česka i na Slovensku, v Německu a v Itálii.
Více info o pivovaru na http://www.madcat.beer
Pivovar Továrna
Stylová restaurace Továrna Slaný otevřela v září 2016 minipivovar s osmi druhy piv vlastní výroby, grilbarem a tradičními českými jídly v moderní podobě. Objekt nově otevřené pivnice byl postupně rekonstruován od roku 2011 jako polyfunkční objekt. Vedlejší restaurace Továrna Slaný vznikla už v roce 2012. V industriální části chtěl majitel zachovat industriální povahu ve stylu hi-tech ve smyslu bývalé gumárny pro výrobu protektorů pneumatik (odtud také název Protektor IPA 15°) a opravny obuvi.
Na čepu jsou stabilně čtyři piva s názvy Továrenská 10°, Kruták 12°, tmavý ležák Salzberg 12° a Protektor IPA 15°. Ty doplňují další sezónní piva. Pivo zde vaří sládek Rudolf Cejnar.
Vaření piva probíhá ve varně přímo v prostorách pivnice. V dalším, uzavřeném proskleném prostoru, jsou cylindrokónické (CK) tanky kde probíhá kvašení mladiny, avšak ve sterilním prostředí, na rozdíl od dříve v pivovarech běžného postupu kvašení v otevřených kádích na klasické spilce. Vedle CK tanků pak stojí osm 20hl ležáckých tanků, kam je pivo přečerpáno a zraje. Piva z Továrny Slaný jsou k dispozici k odběru v sudech i ostatním zájemcům.
„Motto slánského minipivovaru Továrna slibuje milovníkům zlatavého moku nabídku nejen z tuzemské spodně kvašené pivní klasiky, jakou jsou piva výčepní nebo ležáky, ale i výběr z pestrých pivních stylů pro českou kotlinu méně obvyklých. Ty dozajista potěší ctěný pivařský apetýt těch z vás, kteří holdujete hořkému ALE, stoutům, bockům nebo weizenům. Pivní klasiku i speciality si ráčejte vychutnávat v naší stylové pivnici s měděnými kotly, „osmiliberním“ čepem a otevřeným grilbarem, kde pro vás naši kuchaři rádi připraví vybraná jídla – jak jinak než šitá na míru k továrenskému pivu.“
Více informací na http://pivovar.tovarnaslany.cz
Pivovar Prokopák
Pivovar se nachází v srdci malebného Prokopského údolí, v unikátní budově bývalého hostince U Kosů, jehož první část byla postavena podnikavým panem Kosem v roce 1909. V roce 1926 se dostavěl taneční sál, kde se konaly pravidelné prvorepublikové taneční večery se živými kapelami a divadelní představení. Sláva klukovických tančíren skončila začátkem druhé světové války, kdy měla v Prokopském údolí vzniknout podzemní zbrojovka. Budova hostince byla pro účely ubytování dělníků zabrána německou armádou. S nástupem komunistického režimu již k obnově tradice hostince s tančírnou nedošlo. Budova dále posloužila např. jako obchod s potravinami nebo sklad švadlenky, přičemž rodina Kosů zde setrvale pobývala. Po revoluci sloužila tančírna jako truhlářská dílna. V roce 2019 se tomuto zajímavému objektu opět vrátil původní účel – hostinec, s minipivovarem místo tanečního sálu. Slavnostní otevření proběhlo v únoru 2020.
Pivovar Petr Petružálek
První zmínka o pivovarnictví v Merklíně se datuje do roku 1498, kdy Vilém z Chřínova založil spolu s velkým rybníkem a mlýnem také pivovar. K dalšímu rozvoji došlo v 17. století, když v roce 1670 Jakub Filip Berchtold z Uherčic nechal strhnout nedaleko stojící starou merklínskou tvrz a na jejím místě postavil nový barokní zámek s rozlehlým hospodářským dvorem, ke kterému patřily sýpky, pivovar a kamenné pivovarské sklepy.
Roku 1872 získal merklínský velkostatek Eduard Pálffy z Erdödu a ještě za jeho života se ujal řízení velkostatku r. 1900 Jan Pálffy. Ruční pivovar byl nahrazen roku 1903 pivovarem parostrojním, s kapacitou 20 000 hl ročně, který byl postaven na břehu Merklínského rybníka. Nový pivovar měl vlastní sladovnu a kromě výčepního piva vyráběl i určité množství ležáku. V roce 1945 bylo celé panství zkonfiskováno, převedeno pod národní správu a pivovar byl připojen k národnímu podniku Západočeské pivovary. V roce 1951 byl pivovar uzavřen. Posledním sládkem byl Josef Brkl, který v merklínském pivovaru působil od r. 1932 a byl svědkem smutného konce pivovaru. Mezi pivovarskými učni byl v letech 1942 – 1945 i Václav Berka starší, můj pozdější pivovarnický přítel a kamarád.
Tradici merklínského pivovarnictví byla Petrem Petružálkem obnovena v roce 2018.
Více informací o tomto pivovaru naleznete na http://www.pivovarpetrpetruzalek.cz
Pivovar Čestmír
V létě roku 2017 uvařili sládci, kteří mají tento pivovar na svědomí, první pivo. Bylo to v minipivovaru Labuť s této spolupráce vzešla IPA 15 ° . V říjnu se jejich pivo objevilo poprvé na čepu na Dnu Pytle v Praze.
Do ledna 2019 pivovar fungoval jako létající.
Na začátku roku 2019 došlo k otevření vlastního pivovar v Brandýse nad Labem. Nachází se v přístavbě rodinného domu, ve které původně sídlil bývalý pivovar Ondra.
Pivovar Mayzus Chotoviny
Pivovar byl vybudován na sklonku roku 2011, panem Sergejem Mayzusem majitelem zámku v Chotovinách. Téhož roku byla uvařena 1. zkušební várka. Bohužel vlivem legislativních nedostatků se oficiální várky začaly produkovat až na sklonku roku 2012.
Pivo vaří sládek Petr Adámek.
Pro ty, které zajímá podrobnější historický vývoj pivovarnictví na území Chotovin nabízíme následující shrnutí:
Území dnešních Chotovin zaplňovaly v dávné minulosti hned dvě osady kromě starší chotovinské, v níž již roku 1266 hospodařil jistý Bohuslav, jsou o půldruhého století později zmiňovány sousední Vlkančice s tvrzí osazenou taktéž blíže neznámým Peškem a od druhé poloviny 15. století vladykou Vidlákem z Nechválíc. Chotoviny, už se zmíněným farním kostelem, byly příslušenstvím příběnického rožmberského zboží a jako takovým zůstávaly i na konci 16. století, kdy jednu jejich část Petr Vok z Rožmberka prodal Bohuslavu Vítovi ze Rzavého. Již v této době se dají v Chotovinách předpokládat pivní várky, neboť součástí Vítem přebíraného zboží byla i krčma, výslovně v kupní smlouvě uvedená. Pivovar měl být v činnosti už v roce 1586.
Na přelomu 16. a 17. století lze zaznamenat na tehdy ještě děleném chotovinském panství značnou hospodářskou aktivitu, k níž přispíval už funkční pivovar, ovšem blíže neopisovaný.
Ještě před závěrem 17. století získali Chotoviny Stařímští (též Stařínští) z Libštejna, od nichž je roku 1701 koupil novoměstský měštěnín Jan Lukáš Krocín z Drahobejle. Součástí panství byl poznovu opisovaný pivovar. Ten v letech 1710-12 vystavoval až 270 hektolitrů piva za rok s várkami téměř patnáctihektolitrovými. Pivovar v Chotovinách byl v témže čase výkonnější než sousední v Červeném Záhoří.
Naposledy je pivovar výslovně uváděn k roku 1715, kdy mezitím jen na tři vsi zredukované panství (navíc ze statku Sedlečko patřívala k Chotovinám jen třetina) kupovala Marie Anna Gótzová.
Když v roce 1768 získal Chotoviny i s Červeným Záhořím a řadou přilehlých vsí kardinál Kašpar, hrabě Migazzi, stalo se jeho hlavním krédem vytvořit ze skomírajícího panství po všech stránkách reprezentativní sídlo, které by odpovídalo jeho postavení v hierarchii nejen církevní, ale i feudální obecně. Kardinálovým snahám o honosnost padla za oběť stará tvrz, na jejímž místě vyvstal mohutný trojkřídlý zámek ztvárněný v tehdy módním klasicistním stavebním slohu, jehož bezprostřední okolí zaujaty ve francouzském stylu zřízené zahrady a park. Podle starších zpráv měl chotovinský pivovar stát „při tvrzi“ a pro nedostatek veškerých lokačních indicií je jisté, že jeho budova se do migazziovských představ jaksi „nevešla“, a byla proto beze stopy zbořena. Ani jedna ze současných staveb v blízkém zámeckém okolí není pro případný pivovar adekvátní a ani obecné povědomí místních o zdejším pivovarském provozu nepřináší potřebný údaj – pivovar na Chotovinách zmizel naprosto dokonale a cele jej zastoupil výrazně známější pivovarský podnik v Červeném Záhoří.
Více informací na http://www.pivovarchotoviny.cz/
Tak to je náš výběr. Celkem 10 pivovarů, které, jak věříme, obohatí Váš pivní rejstřík a Vy si vychutnáte jejích rozmanitou produkci do poslední třetinky.
Těšíme se na Vás již 18.5.2019 od 11:00 v areálu letního kina v Tuchlovicích.